Kris för Kyrkosångsförbundet

Sveriges Kyrkosångsförbund befinner sig i ett mycket bekymmersamt ekonomiskt läge. Om förbundet inte får rejält krisstöd blir det under nästa år sannolikt nödvändigt med nedskärningar av både personal och verksamhet.

Förbundets absolut största intäkt är sedan flera år 1,5 rikskollekt i Svenska kyrkan. Kollekterna i år har inbringat lite drygt hälften så mycket som de senaste åren. Tillsammans med minskad annonsförsäljning är intäkterna i år ungefär en miljon lägre än i fjol. I och med inställda evenemang har utgifterna också blivit lägre, men inte alls i samma omfattning. Prognosen säger därför att resultatet blir omkring en halv miljon i underskott 2020. Även nästa år är risken stor för betydligt lägre kollektintäkter än tidigare år.

Vi vädjar därför om hjälp. Stöd vår verksamhet genom att swisha en gåva till 123 084 5222 eller gör en insättning på bg 880-0617. Förbundet har sökt krisstöd från Statens kulturråd, men det har också väldigt många andra kulturaktörer, och kommer att vända sig till Svenska kyrkan på nationell nivå för att få ekonomisk hjälp att klara krisen. 

Vill du ge ett bidrag i form av en julgåva, ladda gärna ner vårt julgåvokort

Vill du ge en minnesgåva finns två minneskort att välja på. 
Minneskort 1
Minneskort 2

2020-12-02
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.