Kris för Kyrkosångsförbundet

Sveriges Kyrkosångsförbund befinner sig i ett mycket bekymmersamt ekonomiskt läge. Om förbundet inte får rejält krisstöd blir det under nästa år sannolikt nödvändigt med nedskärningar av både personal och verksamhet.

Förbundets absolut största intäkt är sedan flera år 1,5 rikskollekt i Svenska kyrkan. Kollekterna i år har inbringat lite drygt hälften så mycket som de senaste åren. Tillsammans med minskad annonsförsäljning är intäkterna i år ungefär en miljon lägre än i fjol. I och med inställda evenemang har utgifterna också blivit lägre, men inte alls i samma omfattning. Prognosen säger därför att resultatet blir omkring en halv miljon i underskott 2020. Även nästa år är risken stor för betydligt lägre kollektintäkter än tidigare år.

Vi vädjar därför om hjälp. Stöd vår verksamhet genom att swisha en gåva till 123 084 5222 eller gör en insättning på bg 880-0617. Förbundet har sökt krisstöd från Statens kulturråd, men det har också väldigt många andra kulturaktörer, och kommer att vända sig till Svenska kyrkan på nationell nivå för att få ekonomisk hjälp att klara krisen. 

Vill du ge ett bidrag i form av en julgåva, ladda gärna ner vårt julgåvokort

Vill du ge en minnesgåva finns två minneskort att välja på. 
Minneskort 1
Minneskort 2

2020-12-02
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.