Ny logotyp i dag

Den 3 februari 2016 byter Sveriges Kyrkosångsförbund logotyp. De tre svävande figurerna och orden Sjung i kyrkan återfinns i logotyperna även för förbundets olika arrangemang. Underst i logotyperna finns förbundets respektive evenemangets namn.

Logotypen, gjord av grafiska formgivaren Malin Rasmussen, är i normalfallet i blått och svart men kan också användas helt i svart eller helt i blått. En liggande variant, för exempelvis tryck på pennor, har också tagits fram. Huvudloggan finns för nedladdning i arkivet.

Bakgrunden till den nya logotypen är en motion till fjolårets förbundsstämma från Västerås stifts kyrkosångsförbund som önskade en logotyp där de olika delförbunden enkelt kan tillfoga sitt eget namn till den centrala logotypen. Delförbunden fattar själva beslut om eventuella egna Sjung i kyrkan-logotyper. Flera delförbund är på väg att införa den nya logotypen med sina respektive namn underst.

2016-02-03
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.