Offentligt under Vintermötet

Även om du inte är anmäld till 2023 års Vintermöte i Sigtuna 9–11 januari finns flera möjligheter att vara med eftersom några programpunkter är öppna för allmänheten.

Måndag 9 januari
Kl 16.30–17.30  i Stora salen på Sigtunastiftelsen: Seminarium med Peter Halldorf, När tiden står som värd för den som är bortom tiden – om mässan som mystikens rum

Tisdag 10 januari
Kl 16.45–17.45 i Stora salen på Sigtunastiftelsen: Seminarium med Ragnar Håkanson, Vi sjunger aldrig på sista versen! – den svenska kyrkokörens historia
Kl 19.40 i Mariakyrkan: Instroduktion till Josef, drömmaren från Nasaret
Kl 20 i Mariakyrkan: Julkantantaten Josef, drömmaren från Nasaret

Josef, drömmaren från Nasaret
Denna julkantat kom till 2016 i ett samarbete mellan Rolf Larsson som textförfattare och Janniz Jönsson, som under sin tid som kyrkomusiker i Vattholma pastorat tonsatte verket för solister, kör och instrumentalgrupp. I verket lyfts Josef fram från sin rätt undanskymda plats i julberättelsen och vi påminns om hans avgörande roll i Heliga familjens dramatiska start – liksom för hela den kristna kyrkans framtid. Spelet låter också aktuella händelser speglas i det som Josef, Maria och Jesusbarnet upplevde som flyktingar från förföljelse och död. Verket framförs av Tensta Lena kyrkokör, solister och instrumentalister, under ledning av Martin Svensson. 

2022-12-20
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.