Västerås och Linköping fick full pott i stiftskampen

Stiftskampen är avgjord. Två stift nådde över 100%: Västerås stift med hela 116% och Linköpings stift med 102%. Alla körer i dessa stift har svarat på enkäten. Grattis Västerås och Linköpings stift till en formidabel insats och ett mycket rikt körliv!

Har du inte svarat på enkäten? Gör det nu! Stiftskampen är avgjord, men insamlingen av enkätsvar fortsätter och statistiken uppdateras fortlöpande nedan.  Klicka här för att komma direkt till enkäten. Projektledningen tar nu i huvudsak påskledigt och kan vara svåra att nå före 24 april. 

Har din församling annat antal körer nu än 2017? Meddela detta till marita@sjungikyrkan.nu, så justerar vi i statistiken och du slipper få en extra påminnelse. Vi jämför siffrorna med Svenska kyrkans verksamhetsstatistik från 2017.

Stiftskampen i sin helhet:
1 a Västerås stift 116%
1 b Linköpings stift 102%
3 Svenska kyrkan i utlandet 95%
4 Skara stift 71%
5 Visby stift 60%
6 Strängnäs stift 57%
7 Växjö stift 51,1%
8 Göteborgs stift 51,0%
9 Karlstads stift 50%
10 Härnösands stift 46%
11 Luleå stift 41,1%
11 Uppsala stift 41,1%
13 Stockholms stift 40,5%
14 Lunds stift 40%

2019-04-12
Inställningar för cookies
Vår webbsida använder cookies för att hemsidan och våra tjänster ska fungera som de ska. Cookies hjälper oss att förbättra användarvänligheten för dig som besökare, och därför är vissa cookies nödvändiga för att webbsidan ska vara fullt fungerande. Nedan kan du läsa mer om våra cookies och vilka som är valbara.
Inställningar för samtycke
Inställningar för samtycke
Nödvändiga cookies
Dessa cookies används då våra besökare använder en funktion på vår webbplats och är nödvändiga för att webbplatsen ska fungera fullt ut. Dessa cookies kan därför inte stängas av. Cookies används exempelvis då du fyller i ett formulär eller skapar ett konto och lagrar ingen personlig identifierbar information.
Prestanda cookies
Denna typ av cookie hjälper oss att följa antal besök på vår webbsida och hur våra användare hittade till oss. Vi använder cookies till att mäta och analysera för att exempelvis kunna förbättra användarvänligheten på vår webbplats. Vi kan med hjälp av våra insamlade cookies analysera hur användaren navigerar på webbplatsen, och ta bort irrelevanta sidor och information för att skapa ett så användbart material för våra kunder som möjligt. Den information som vi sparar är exempelvis vilka produktsidor som du besöker.
Marknadsföring
Dessa cookies används för att kunna analysera hur vi kan marknadsföra våra produkter och tjänster. Insamlingen av cookies kan exempelvis hjälpa oss att anpassa annonser till våra besökare baserat på dess tidigare användning av våra tjänster.