Eggehorn tolkar passionskoraler

Ylva Eggehorn har gjort nya tolkningar på svenska av koralerna i Johann Sebastian Bachs Matteuspassion. Församlingen sjunger med i koralerna när den nya versionen av Matteuspassionen under våren uppförs i Malmö och Linköping och på ”lutherskt” vis får församlingen att uppleva ett av kyrkohistoriens mäktigaste verk på nytt.    

De nya koralerna är en satsning som görs under reformationsåret 2017 av Linköpings domkyrkoförsamling och S:t Johannes kyrka i Malmö i samarbete med Sveriges Kyrkosångsförbund. Matteuspassionen framförs 19 mars kl 16 i S:t Johannes kyrka, Malmö och 9 april kl 18 i Linköpings domkyrka. Den 2 april kl 12.45 är alla välkomna att öva koralerna i Domkyrkan i Linköping.

Läs mer

2017-03-07
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.