Sveriges Kyrkosångsförbunds styrelse består av
(vald vid förbundsstämman 2019)

Peter Lundborg, styrelseordförande, Linköping
Även ansvarig utgivare för www.sjungikyrkan.nu
och för Kyrkokörjournalen

peter.lundborg@svenskakyrkan.se

 

Per Larsson, vice styrelseordförande, Skara

per.larsson@svenskakyrkan.se

 

Lars Lind, förbundsdirigent, Sundsvall

lars_lind@outlook.com



 

Jonas Östlund, förbundsdirigent, Umeå

jonas.ostlund@svenskakyrkan.se

 

Amanda Carlshamre, Stockholm

amanda@carlshamre.se

 

 

 

Marie Englund Hyllstam
, Mark

marie.englundhyllstam@satilapastorat.se

 

 

 

Felicia Glimmergård, Hässleholm


felicia.glimmergard@gmail.com

 

Kristina Meyer, Nybro

kristina.meyer@svenskakyrkan.se

 

 

 

Sven Milltoft, Stockholm

sven.milltoft@svenskakyrkan.se

 

 

 

 Hanna Åberg, Borås

hanna.aberg@svenskakyrkan.se

 

 

Lars Åberg, Linköping

lars.aberg48@gmail.com

   

Förbundsordförande

Biskop Åsa Nyström 

luleastift.biskopen@svenskakyrkan.se

Förbundsordförandes huvuduppgifter är att leda förbundsstämman vartannat år och att vara en representant för förbundet i olika sammanhang

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.