Furbergs psalm och barnkörvinnare för nedladdning

Här kan du ladda ner Kristina S Furbergs och Åsa Jinders psalm Se solkatters lek. Med den vann Kristina Furberg pris i Stockholms stifts kyrkosångsförbunds psalmdiktartävling tidigare i år. En intervju med henne finns att läsa i Kyrkokörjournalen nr 4/2017 med utgivning 5 september.

Tre barnkörsånger kan också laddas ner för fri användning. I Stockholms stifts kyrkosångsförbunds kompositionstävling fanns en klass med komposition för barnkör. Här publiceras de tre vinnarna. En kortare presentation av upphovspersonerna finns i Kyrkokörjournalen 4/2017. 

1. Som av Elin Rise

2. Ängen av Johan Sundström

3. Minsta lilla korn av EvaMarie Agnelid och Anders Persson

2017-09-01
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.