SKsf startar ungdomskörutbildning

Sveriges Kyrkosångsförbund startar en ny utbildning för ungdomskörledare och -sångare. Konsten att leda ungdomskör heter kursen som är ett samarbete med Frustuna församling i Gnesta. Kursen är i huvudsak till för kyrkomusiker och syftar till att ge kunskap, adekvata verktyg och självförtroende. Kursen vänder sig också till ungdomar som får delta i kursen i form av en projektkör. Kursen är förlagd till Gnesta under tre helger. Den första är 21–23 november i år, de andra två helgerna är 17–19 april och 25–27 september 2015. Alla deltagare är med under alla tre helgerna. Sista dag för anmälan är 24 oktober. 

Kortinfo om kursen

Anmäl dig till körledarkursen

Anmäl dig till projektkören

2014-04-30
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.