Skicka in recept på Världens fika

Integration, vänskap och nya former för gemenskap (och fikat som hjälper oss att säga välkommen). Det efterlyser bokförlaget Verbum till sin kommande bok Världens fika. Förhoppningsvis kan Svenska kyrkans många körsångare- och ledare bidra med recept där (kör)sång är en del i integration och kontaktskapande.

Så här skriver Verbum i sin efterlysning av recept på både fika och former för gemenskap över språk- och kulturgränser: ”I höstas blev det ännu tydligare än förut att det finns en anledning till att det är så: när vi välkomnar människor som just har lyckats ta sig hela vägen till oss har vi kanske inte så många gemensamma ord, och det finns många utmaningar att ta sig an för oss allihop, men lyckas vi bjuda på kaffe, te, saft och något till kan vi i alla fall alltid slå oss ner och komma igång.”

Skicka ditt bidrag (gärna med bilder) senast 1 mars 2016 till varldensfika@verbum.se eller till Världens fika, Verbum, Box 22543, 104 22 Stockholm 

Läs mer om bokprojektet.

2016-02-04
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.