Opera på Skäret söker sångare

Har du god körvana och mycket tid i vår och sommar? Sök då till operakören i sommarens uppsättning av Madama Butterfly! Opera på Skäret utanför Kopparberg söker sångare med god musikalitet och gärna körvana som är beredda på att ägna mycket tid i sommar på repetitioner och sedan 12 föreställningar under augusti månad. Intresserade kontaktar först Anna-Carin Niclasson: anna-carin@operapaskaret.se för mer information. Därefter är det audition på Musikhögskolan Örebro 14–15 januari. Två sånger ska övas in och framföras vid audition. De sångare som vill kan söka" KÖRKURS” och få 15 högskolepoäng genom Universitetet-Musikhögskolan Örebro.

Läs en intervju i Kyrkokörjournalen 4 2016 med Maria Webb som varit med i operakören de två senaste åren. 

2016-12-21
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.