Nominera till ax styrelse

ax - Amatörkulturens samrådsgrupp söker kandidater till sin styrelse inför årsmötet den 28 april. Alla kan nominera kandidater på ax hemsida, https://valberedning.amatorkultur.se, fram till den 28 februari. Även revisors- och valberedningskandidater kan nomineras. De nominerade får därefter ett mejl och ges möjlighet att göra en kort presentation eller tacka nej till uppdraget. Valberedeningen värderar de nominerade och lämnar sitt förslag till årsmötet.

ax samlar 18 nationella förbund verksamma inom amatörkulturen, däribland Sveriges Kyrkosångsförbund. ax företräder svensk amatörkultur i frågor som är av gemensamt intresse för medlemmarna, inte minst i kulturpolitiska sammanhang.


2016-02-02
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.