Kurser att anmäla sig till

Nu går det att anmäla sig till Vintermötet i Sigtuna i januari och liturgikkursen i Solemnes i augusti. 

Åsa Hagberg, Ann Heberlein, Caroline Krook, Karin Runow, Jesper Svartvik och Johannes Söderberg kommer att medverka i 2013 års Vintermöte som äger rum i Sigtuna 7–9 januari. Vintermötet är en årlig kurs om kyrkans musik och liturgi för anställda och andra engagerade i Svenska kyrkan. Det finns under de tre dagarna även gott om tid för samtal och sång. Läs mer och anmäl dig.

Vartannat år inbjuder Sveriges Kyrkosångsförbund till en kurs i liturgik i benediktinerklostret Abbaye Saint Pierre-de-Solemnes i Frankrike. Ledare för denna fortbildning och retreat är Carl Sjögren, kyrkoherde i Ulricehamn, och musikdirektör Berit Larsson, Göteborg. Kursen äga rum 21–26 augusti 2013. Läs mer i anmälningsfoldern.

2012-09-27
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.