Körmästerskap i Västerås

I morgon, 8 mars, är sista chansen att anmäla sig till Körmästerskap 2012 i Västerås den 11 maj.

Körmästerskapet arrangeras av Riksförbundet unga musikanter (RUM) som en del i deras årliga tredagarsfestival MusikRUM. Det finns fyra tävlingsklasser, för åldrarna 7–25 år. Repertoaren ska bestå av musik från minst två olika genrer eller epoker och programmet ska vara 10–15 minuter långt. Sedan tävlingen infördes på programmet 2007 har bara en kyrklig kör vunnit. Kanske blir det fler i år?

MusikRUM, som brukar samla 1500–3000 unga deltagare, innehåller också tävlingar i fyrhändigt pianospel, singer-songwriting, soloklarinett och ett storbandsbattle. Dessutom finns på programmet bland annat workshops i dans och musik, möjlighet att prova på instrument, konserter och en parad genom staden. All information finns på www.rum.se.

2012-03-07
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.