Handbok om dans i kyrkan

En ny omarbetad upplaga av boken Dansa till Guds ära har just kommit ut. 

Den första upplagan av Dansa till Guds ära gavs ut 1999 i ett samarbete mellan författaren, dansaren Lena Lagerqvist, och Kristna Dansgemenskapen (föreningen har numera tillägget Psalto). Nu har en tredje omarbetad upplaga getts ut. Ett helt nytt kapitel har också tillkommit, nämligen HjärnDans, som handlar om att hjälpa människor att må bättre genom enkla dansövningar.

Dansa till Guds ära är en handbok som innehåller allt från svaret på frågan vad en danstjänst är för något till hur man gör en egen flagga.

Kapitlet Hjärndans finns också som särtryck. Mer om boken finns på www.mod.mediasound.se

2013-11-06
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.