Förlängd anmälningstid Körledarkurser

Informationen om Dirigent- och körledarkurserna 2015 har tagits emot med stort intresse och kurserna A, B och C är fulltecknade. Anmälningstiden har förlängts till den 8 maj  där det finns några platser kvar. Platser finns kvar på Kurs D - Barnkörledning (lärare: Anna Högberg), Kurs G - Att leda gospelkör (lärare: Maria Nordenback-Kress) samt Kurs H - Ungdomskörledning (lärare: Alexander Einarsson).

Kurserna äger rum i Malmö 10-16 augusti 2015 och ger 8 högskolepoäng. Ladda ner fullständig information och anmälningsblankett här: www.korcentrumsyd.lu.se. Förutom att skicka in den underskrivna blanketten till Körcentrum Syd så ska du också registrera din ansökan på antagning.se. Anmälningssajten håller öppen för sen anmälan för dessa tre kursen mellan 21 april och 8 maj.

Frågor besvaras av johan.antoni@korcentrumsyd.lu.se 040 - 32 54 61

Välkommen med din ansökan!

Körcentrum Syd, Sveriges Körförbund, Sveriges Kyrkosångsförbund och Föreningen Sveriges Körledare och UNGiKÖR

2015-04-16
Denna sidan använder cookies, genom att fortsätta godkänner du användandet av cookies.